Układanie parkietu

Wygląd drewnianej podłogi zależy nie tylko od gatunku drewna (np. dąb, sosna, klon, drewno egzotyczne) czy rodzaju wykończenia (lakierowanie, woskowanie, olejowanie), ale również od sposobu ułożenia desek. Jaki wzór będzie prezentował się lepiej? W jodełkę czy w cegiełkę? W drabinkę czy w szachownicę? Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wzór to nie tylko kwestia indywidualnych preferencji – sposób ułożenia klepek powinien być dopasowany do kształtu i wielkości pomieszczenia, kierunku padania światła i gatunku drewna. Zajmuję się montażem każdego rodzaju podłóg, desek, parkietów, paneli podłogowych. Sprawdź, co warto wiedzieć przed położeniem parkietu.

Od czego zacząć układanie parkietu?

Kluczową kwestią przed rozpoczęciem układania parkietu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być oczyszczone, równe, suche i bez pęknięć. Trzeba pamiętać, że drewno reaguje na zmiany temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Parkiet pracuje więc przez cały czas eksploatacji. Dobrze dobrany podkład umożliwia drewnu swobodną pracę i jest gwarancją trwałości podłogi. Klepki można układać np. na płytach OSB czy podkładach samopoziomujących. Wybór podkładu powinien być uzależniony m.in. od stanu podłoża, przeznaczenia i stopnia natężenia ruchu w danym pomieszczeniu.

Wybór parkietu – jaki gatunek drewna będzie najlepszy?

Klepki parkietowe wykonuje się z różnych gatunków drewna, zarówno krajowych (np. dąb, buk, klon, jesion, brzoza, sosna, orzech), jak i egzotycznych (np. teak, merbau, iroko, doussie). Ponieważ poszczególne gatunki drewna różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale i właściwościami, wybór drewna nie może być przypadkowy. Bardzo ważna jest m.in. twardość drewna. Parkiet z miękkiej sosny może nie być najlepszym wyborem do pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu.

Wzór – jak mogą być ułożone klepki?

Parkiet może być ułożony w różne wzory. Cegiełka, jodełka, drabinka, szachownica czy wzór okrętowy to tylko niektóre z nich. Każdy zapewnia odmienne wrażenia wizualne. Przy wyborze wzoru, oprócz własnych upodobań, warto wziąć pod uwagę np. jak duże jest pomieszczenie (im mniejsze pomieszczenie, tym układ powinien być prostszy) i kierunek padania światła (klepki najlepiej układać w kierunku padania światła). Co ważne, ze względu na właściwości drewna nie każdy gatunek sprawdzi się do każdego wzoru.

Klasy parkietów

Wygląd podłogi zależy nie tylko od gatunku drewna, sposobu ułożenia klepek, ale również od klasy drewna.

  • Klasa I (select) – drewno o jednolitej barwie, równomiernym usłojeniu, bez sęków.
  • Klasa II (natural) – drewno o mniej równomiernym usłojeniu, występują lekkie różnice w zabarwieniu, na klepkach występować niewielkie sęki.
  • Klasa III (rustical) – klepki z wyraźnymi sękami, charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem, jeśli chodzi o usłojenie oraz kolorystykę.

Rodzaje parkietów

Tradycyjny parkiet ułożony jest z deszczułek (zwanych klepkami) z łączeniami typu pióro-wpust. Na rynku dostępne są również inne rodzaje parkietów:

  • lamelowe (tzw. lamparkiety) – z deszczułkami nieco mniejszymi i cieńszymi niż tradycyjne, bez typowego łączenia na pióro i wpust, układane na styk;
  • mozaikowe – niewielkie elementy z litego drewna naklejone na specjalną siatkę, co ułatwia tworzenie nawet skomplikowanych wzorów;
  • warstwowe – poszczególne elementy mają dwu- lub trzywarstwową konstrukcję, są fabrycznie polakierowane, klepki łączą się na pióro i wpust;
  • przemysłowe – bardzo trwałe i wytrzymałe, wąskie deszczułki połączone są ze sobą w płyty za pomocą taśmy, którą zrywa się po ułożeniu parkietu.

Wykończenie parkietu

Odpowiednie wykończenie może wydłużyć żywotność parkietu. Podłogę można zabezpieczyć np. poprzez lakierowanie lub olejowanie. Lakier tworzy warstwę skutecznie chroniącą przed uszkodzeniami, wnikaniem wody i zabrudzeniami. Olejowanie natomiast podkreśla naturalny wygląd drewna, jego usłojenie i barwę.