Renowacja podłóg

Drewniane podłogi przyciągają uwagę swoim pięknym wyglądem, ale z czasem ulegają zniszczeniu dlatego trzeba ją odnowić. Renowacja parkietu polega na jego cyklinowaniu a następnie na odpowiednim lakierowaniu, olejowaniu czy malowaniu farbami aby przywrócić jej dawny blask.

Renowacja podłóg drewnianych

Drewniane podłogi są ponadczasowe, pasują do każdego wnętrza i do każdego stylu aranżacyjnego. Przyciągają uwagę swoim pięknym wyglądem i nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Niestety z czasem mogą tracić swoje walory i niszczeć – aby tego uniknąć, trzeba o nie odpowiednio dbać. Z tego powodu drewnianą podłogę warto co jakiś czas odnowić. Renowacja parkietu polega na jego cyklinowaniu, a następnie odpowiednim lakierowaniu, olejowaniu lub malowaniu farbami. Takie zabiegi przywrócą drewnu dawny blask i sprawią, że podłoga będzie służyć, doskonale prezentując się, przez długie lata.

Kiedy warto poddać drewnianą podłogę renowacji?

Drewno jest materiałem naturalnym, solidnym, a odpowiednio pielęgnowane – również trwałym. Jedną z zalet drewnianych podłóg jest możliwość odnowienia powierzchni. Parkiet można poddać renowacji i pozbyć się zarysowań oraz innych uszkodzeń mechanicznych, wypaczeń, przebarwień lub plam, które mogą pojawiać się w trakcie eksploatacji. Trzeba pamiętać, że z biegiem czasu ściera się wierzchnia warstwa lakieru lub innych środków zabezpieczających, dlatego raz na kilka lub kilkanaście lat dobrze jest parkiet wycyklinować i pokryć na nowo warstwą zabezpieczającą.

Samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Z niewielkimi przebarwieniami, rysami i innymi uszkodzeniami z powodzeniem można poradzić sobie samemu. Nie wymagają one specjalistycznego sprzętu ani dużych umiejętności. Wybrany fragment podłogi należy oczyścić, następnie przeszlifować, dokładnie oczyścić z pyłu, ewentualne drobne ubytki wypełnić masą szpachlową do drewna, a na koniec pokryć warstwą ochronną, np. lakierem. Jeśli jednak w parkiecie są większe ubytki, cała powierzchnia wymaga renowacji lub gruntownego odświeżenia, odnowienie podłogi lepiej powierzyć specjaliście – potrzebny jest do tego nie tylko sprzęt, ale i wiedza. Fachowiec będzie wiedział jak dobrać właściwą do zniszczeń ziarnistość papieru ściernego, jak grubą warstwę należy zeszlifować i jak wydłużyć żywotność parkietu, nie zapominając o jego walorach estetycznych.

Cyklinowanie

Przed rozpoczęciem renowacji parkietu trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie. Konieczne będzie wyniesienie mebli, odkurzenie, wymycie podłogi i odczekanie aż będzie ona zupełnie sucha. Pierwszym etapem prac jest cyklinowanie, które polega na zdjęciu wierzchniej warstwy drewna wraz z pokrywającym je lakierem, olejem lub innym środkiem specjalną maszyną szlifującą – cykliniarką. Najczęściej ściąga się warstwę o grubości ok. 1 – 2 mm. Szlifowanie pozwala usunąć zabrudzenia, wygładza i wyrównuje powierzchnię podłogi. Aby uzyskać większą gładkość, stosuje się specjalne polerki. Głębsze ubytki uzupełnia się dobraną kolorystycznie do koloru podłogi szpachlą renowacyjną.

Zabezpieczenie powierzchni podłogi

Na wycyklinowaną podłogę nakłada się warstwę nawierzchniową, która nie tyko zabezpiecza parkiet, ale również nadaje mu atrakcyjny wygląd. W zależności od preferencji i pożądanego efektu końcowego można postawić np. na lakierowanie, olejowanie, bejcowanie lub malowanie. Lakier tworzy warstwę ochronną, która chroni drewno przed wilgocią i powstawaniem rys. Na rynku dostępne są zarówno lakiery matowe, jak i nadające połysk. Tak zabezpieczoną podłogę łatwo utrzymać w czystości. Olejowanie nadaje parkietowi naturalnego wyglądu. W odróżnieniu od lakieru, olej nie tworzy warstwy zabezpieczającej na drewnie, ale wnika w jego strukturę. Warto pamiętać, że olejowana podłoga wymaga pielęgnacji specjalnymi środkami. Bejcowanie, a także malowanie nie tylko konserwuje parkiet, ale także pozwala na zmianę koloru podłogi. Bez względu na to, jakie wykończenie parkietu zostanie zastosowane po ego renowacji, ważne, by przed nałożeniem środka zabezpieczającego dokładnie oczyścić podłogę i całe pomieszczenie z pyłu.