Cyklinowanie podłóg i parkietów

Zazwyczaj podczas przeprowadzenia procesu renowacji parkietu kurz rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Cyklinowanie bezpyłowe to ogrom zalet, ponieważ podczas wykonywania cyklinowania wykorzystuje się specjalne maszyny i narzędzia, które są dodatkowo wyposażone w odkurzacz. Tym samym problem kurzu jest skutecznie eliminowany.

Poniżej cyklinowanie przed i po:

Zdjęcie podłogi prze i po cyklinowaniu

Cyklinowanie bezpyłowe

Jest przynajmniej kilka powód, dla których drewniane podłogi cieszą się niesłabnącą popularnością. Drewno to materiał, który doceniany jest za swoją naturalność i ponadczasowość. Odpowiednio pielęgnowany parkiet będzie nie tylko świetnie prezentował się w każdym pomieszczeniu, ale przede wszystkim przetrwa długie lata. Aby wydłużyć żywotność drewnianej podłogi, raz na jakiś czas warto ją cyklinować. Czym jest cyklinowanie, na czym polega i dlaczego jest takie ważne?

Na czym polega cyklinowanie i po co cyklinuje się drewnianą podłogę?

Cyklinowanie podłogi drewnianej to zabieg konserwacyjny polegający na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy parkietu, czyli środka zabezpieczającego, którym jest pokryty, np. powłoki lakieru, a także podniszczonej warstwy drewna. Wykonuje się go przy użyciu specjalnej maszyny – cykliniarki wyposażonej w tarcze ścierne o odpowiedniej granulacji. Dobór granulacji powinien być dostosowany m.in. do stopnia uszkodzenia drewna. Cyklinowanie podłogi pozwala przywrócić jej pierwotny wygląd, jednak trzeba pamiętać, że nie może być wykonywane zbyt często. Raczej nie zaleca się, by cyklinować parkiet częściej niż raz na 10 lat.

Cyklinowanie – czy warto samemu? Ile kosztuje cyklinowanie?

Cyklinowanie pozwala odnowić drewnianą podłogę, ale zabieg wykonuje się również na nowo położonych parkietach (z cyklinowaniem należy jednak odczekać, m.in. do czasu wyschnięcia spoin).  Podłogę warto poddać cyklinowaniu, np. jeśli na powierzchni widoczne są zabrudzenia, plamy, rysy, ubytki czy nierówności. Czynność jest również zalecana przed nałożeniem nowego lakieru czy przed ponownym olejowaniem. Cyklinowanie nie jest zbyt skomplikowanym zabiegiem, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu i przynajmniej podstawowej wiedzy na temat renowacji drewnianych podłóg. Trzeba pamiętać, że nie ogranicza się do zeszlifowania jednej warstwy. Cyklinowanie należy powtórzyć kilka razy, za każdym razem dobierając papier ścierny o odpowiedniej granulacji.

Cyklinowanie krok po kroku

Przygotowanie podłogi

Pierwszym etapem jest właściwe przygotowanie podłogi oraz całego pomieszczenia. Podłoga musi być odsłonięta, dlatego konieczne będzie wyniesienie wszystkich mebli i innych przedmiotów. Pracę ułatwi demontaż listew przypodłogowych. Warto również zdjąć firanki, zasłony, wiszące półki i ramki – podczas cyklinowania pokryłyby się kurzem. Przed cyklinowaniem podłogę należy oczyścić i dokładnie odkurzyć.

Usuwanie wierzchnich warstw

Szlifowanie parkietu (szlifowanie podłogi drewnianej) należy rozpocząć, wykorzystując papier ścierny o grubym uziarnieniu, który pozwoli usunąć wierzchnią warstwę drewna. W kolejnych cyklach stosuje się papier o coraz drobniejszej gradacji – to z kolei pozwoli wyrównać i wygładzić powierzchnię podłogi. Cyklinowanie należy powtarzać do momentu, aż parkiet będzie wyrównany i oczyszczony.

Wypełnianie ubytków

Po zeszlifowaniu wierzchniej powłoki parkietu konieczne jest oczyszczenie podłogi z pyłu. Następnie można przystąpić do wypełniania ubytków. Wykorzystuje się do tego specjalną masę szpachlową, do której dodaje się pył powstały podczas szlifowania. Po wyschnięciu masy, jeśli jest taka konieczność, można wyszlifować naprawiony fragment drobnoziarnistym papierem ściernym. 

Polerowanie podłogi

Kolejnym etapem jest wypolerowanie podłogi, pamiętając, że przed rozpoczęciem polerowania należy ją odkurzyć. Czynność wykonuje się cykliniarką na wolnych obrotach, wyposażoną w siatkę szlifierską o gradacji 120.

Wykończenie parkietu

Po zakończeniu polerowania pozostaje jedynie odpylenie podłogi i nałożenie na nią warstwy ochronnej. Popularną metodą zabezpieczania parkietu jest lakierowanie, ale w tym celu stosuje się również oleje, woski i farby. Każdy z preparatów daje inny efekt wykończenia, a także determinuje sposób pielęgnacji drewnianej podłogi.

Zdjęcie podłogi prze i po cyklinowaniu